The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 50mm |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| No. of Diaphragm Blades | 7 |
| Closest Focus Distance | 0.4m |
| Filter Diameter | 58mm |
| Weight | 162g |
| Length | 51mm |
| Overall Lens Diameter | 75mm |
| Weather Sealed | Unknown |
| Production Years | 2018- |
| Price (USD) | $90.00 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us