The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 180mm |
| Maximum Aperture | f/3.5 |
| Minimum Aperture | f/32 |
| No. of Diaphragm Blades | 9 |
| Closest Focus Distance | 0.5m |
| Filter Diameter | 72mm |
| Weight | 945g |
| Length | 179.5mm |
| Overall Lens Diameter | 80mm |
| Weather Sealed | No |
| Production Years | 2005- |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us