The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 70mm to 300mm |
| Maximum Aperture | f/4 to f/5.6 |
| Minimum Aperture | f/22 to - |
| No. of Diaphragm Blades | 9 |
| Closest Focus Distance | 1.5m |
| Weight | 610g |
| Length | 126mm |
| Weather Sealed | No |
| Production Years | 2009- |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us