The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 28mm |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| No. of Diaphragm Blades | 9 |
| Closest Focus Distance | 0.2m |
| Filter Diameter | 77mm |
| Weight | 500g |
| Length | 83mm |
| Weather Sealed | No |
| Production Years | 2000- |
| Price (USD) | $449.00 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us