The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 150mm to 600mm |
| Maximum Aperture | f/5 to f/6.3 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| No. of Diaphragm Blades | 9 |
| Filter Diameter | 95mm |
| Weight | 1930g |
| Length | 260mm |
| Weather Sealed | No |
| Production Years | 2015- |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us