The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 15mm to 30mm |
| Maximum Aperture | f/3.5 to f/4.5 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| No. of Diaphragm Blades | 8 |
| Closest Focus Distance | 0.3m |
| Filter Diameter | 82mm |
| Length | 130mm |
| Weather Sealed | Unknown |
| Production Years | 2001-2010 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us