The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 50mm |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| No. of Diaphragm Blades | 9 |
| Closest Focus Distance | 0.4m |
| Filter Diameter | 62mm |
| Weight | 415g |
| Length | 87mm |
| Overall Lens Diameter | 76mm |
| Weather Sealed | Yes |
| Price (USD) | $600.00 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us