The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 70mm to 300mm |
| Maximum Aperture | f/4.5 to f/5.6 |
| Minimum Aperture | f/32 to - |
| No. of Diaphragm Blades | 6 |
| Closest Focus Distance | 1.4m |
| Filter Diameter | 58mm |
| Weight | 720g |
| Length | 99.9mm |
| Weather Sealed | No |
| Production Years | 2004- |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us