The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 50mm |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | Unknown |
| No. of Diaphragm Blades | 5 |
| Closest Focus Distance | 0.5m |
| Filter Diameter | 52mm |
| Weight | 130g |
| Length | 41mm |
| Weather Sealed | No |
| Production Years | 1990-2015 |
| Price (USD) | $99.00 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us