The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 50mm |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| No. of Diaphragm Blades | 8 |
| Closest Focus Distance | 0.5m |
| Filter Diameter | 72mm |
| Weight | 590g |
| Length | 65.5mm |
| Weather Sealed | Unknown |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us