The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 50mm |
| Maximum Aperture | f/1 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| No. of Diaphragm Blades | 8 |
| Closest Focus Distance | - to 1m |
| Filter Diameter | 72mm |
| Weight | 985g |
| Length | 81.5mm |
| Weather Sealed | Yes |
| Production Years | 1989-2002 |
| Price (USD) | $2599.00 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us