The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 400mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/32 |
| No. of Diaphragm Blades | 8 |
| Closest Focus Distance | 4m |
| Filter Diameter | 48mm |
| Weight | 6450g |
| Length | 348mm |
| Overall Lens Diameter | 167mm |
| Weather Sealed | Unknown |
| Production Years | 1991- |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us