The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 400mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/32 |
| No. of Diaphragm Blades | 9 |
| Closest Focus Distance | 2.5m |
| Weight | 2840g |
| Length | 343mm |
| Overall Lens Diameter | 163mm |
| Weather Sealed | Yes |
| Production Years | 2018- |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us