The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 35mm |
| Maximum Aperture | f/2 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| No. of Diaphragm Blades | 5 |
| Closest Focus Distance | 0.3m |
| Filter Diameter | 52mm |
| Weight | 210g |
| Length | 42.5mm |
| Weather Sealed | No |
| Production Years | 1990- |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us