The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 35mm |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| No. of Diaphragm Blades | 8 |
| Closest Focus Distance | 0.3m |
| Filter Diameter | 72mm |
| Weight | 580g |
| Length | 86mm |
| Weather Sealed | Unknown |
| Production Years | 1998-2015 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us