The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 200mm |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| No. of Diaphragm Blades | 8 |
| Closest Focus Distance | 2.5m |
| Filter Diameter | 48mm |
| Weight | 3000g |
| Length | 208mm |
| Overall Lens Diameter | 130mm |
| Weather Sealed | Unknown |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us