The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 180mm |
| Maximum Aperture | f/3.5 |
| Minimum Aperture | Unknown |
| No. of Diaphragm Blades | 8 |
| Closest Focus Distance | 0.5m |
| Filter Diameter | 72mm |
| Weight | 1090g |
| Length | 186.6mm |
| Weather Sealed | Yes |
| Production Years | 1996- |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us