The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 100mm to 400mm |
| Maximum Aperture | f/4.5 to f/5.6 |
| Minimum Aperture | f/32 to - |
| No. of Diaphragm Blades | 9 |
| Closest Focus Distance | 1m |
| Filter Diameter | 77mm |
| Weight | 1570g |
| Length | 193mm |
| Overall Lens Diameter | 94mm |
| Weather Sealed | Yes |
| Production Years | 2014- |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us