The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 28mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| No. of Diaphragm Blades | 7 |
| Closest Focus Distance | 0.3m |
| Weight | 205g |
| Length | 45mm |
| Overall Lens Diameter | 65mm |
| Weather Sealed | No |
| Production Years | 1994- |
| Price (USD) | $280.00 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us