The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 70mm to 300mm |
| Maximum Aperture | f/4.5 to f/5.6 |
| Minimum Aperture | f/32 |
| No. of Diaphragm Blades | 9 |
| Closest Focus Distance | 1.5m |
| Filter Diameter | 67mm |
| Weight | 745g |
| Length | 143.5mm |
| Overall Lens Diameter | 80mm |
| Weather Sealed | Unknown |
| Price (USD) | $669.00 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us