The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 400mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| No. of Diaphragm Blades | 9 |
| Closest Focus Distance | 2.9m |
| Filter Diameter | 52mm |
| Weight | 4620g |
| Length | 368mm |
| Overall Lens Diameter | 160mm |
| Weather Sealed | Unknown |
| Price (USD) | $8999.00 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us