The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 200mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| No. of Diaphragm Blades | 9 |
| Closest Focus Distance | 1.9m |
| Filter Diameter | 52mm |
| Weight | 2900g |
| Length | 203mm |
| Weather Sealed | Unknown |
| Production Years | 2004-2010 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us