The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 28mm |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| No. of Diaphragm Blades | 7 |
| Closest Focus Distance | 0.3m |
| Filter Diameter | 67mm |
| Weight | 330g |
| Length | 81mm |
| Overall Lens Diameter | 73mm |
| Weather Sealed | No |
| Production Years | 2012- |
| Price (USD) | $699.00 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us