The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 28mm |
| Maximum Aperture | f/1.4 to - |
| Minimum Aperture | f/1.4 to f/16 |
| No. of Diaphragm Blades | 9 |
| Closest Focus Distance | 0.3m |
| Filter Diameter | 77mm |
| Weight | 645g |
| Length | 101mm |
| Overall Lens Diameter | 83mm |
| Weather Sealed | Yes |
| Price (USD) | $2000.00 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us