The following specification information is available for this lens.
| Focal Length | 18mm to 55mm |
| Maximum Aperture | f/3.5 to f/5.6 |
| Minimum Aperture | f/22 to - |
| No. of Diaphragm Blades | 7 |
| Closest Focus Distance | 0.3m |
| Filter Diameter | 52mm |
| Weight | 265g |
| Length | 80mm |
| Overall Lens Diameter | 73mm |
| Weather Sealed | Unknown |
| Production Years | 2007- |
| Price (USD) | $185.00 |
Not all information is available for all lenses. We will populate further information over time.
Spotted an error or have feedback about the site? Contact us